UCPA NEDİR?

1965 yılında kurulan UCPA, sporu, özelikle de açık hava sporlarını herkes için erişilebilir hale getirmeyi amaçlamaktadır. Birlik, Fransa’da ve uluslararası alanda çeşitli tatil gezileri düzenleyerek spor eğitimini, sosyal dayanışmayı ve sosyal-profesyonel entegrasyonu ilerletme hedefi ile spor ve serbest zaman faaliyetleri geliştirmektedir.

UCPA’nın eğitim misyonu ve kâr amacı gütmeyen ekonomik modeli, kârlılığının ve sosyal faydasının kamu otoriteleri tarafından tanınmasını sağlamıştır. Bu nedenle UCPA, hem bir kamu hizmeti olarak tanınan onaylanmış bir spor federasyonu, hem de bir gençlik ve eğitim birliğidir. Ayrıca dayanışmaya dayalı bir sosyal hizmet şirketidir.

 

BİZ KİMİZ?

UCPA, Türkiye’de 1992’de Kapadokya’da, 1993’te Marmaris Hisarönü’nde sonrasında ise 1996’da Datça’da faaliyetlere başlamıştır. Başlangıçta yurt dışından gelen Fransız misafirlere hizmet eden tesisler şeklinde çalışmıştır. Ardından Hisarönü ve Datça tesislerinde Türkiye’deki beden eğitimi spor yüksekokullarının yaz stajlarına yönelik hizmetlerde bulunup spor eğitimi gören gençlerin doğa sporlarında tecrübe kazanmalarına olanak sağlamıştır. 2002’den itibaren spor yüksek okullarının dışında birçok farklı şehirden lise ve ortaokul öğrencilerinin kamp merkezi haline gelmiştir. Bu kamplar sayesinde Türk gençleri ve Fransız gençleri aynı merkezde konaklayıp beraber aktivitelere katılarak farklı kültürlerin beraber zaman geçirmeleri sağlanmıştır. Uzun süreler boyunca UCPA Türkiye Tesisleri Fransız-Türk gençlerinin ve kültürlerinin buluşma noktası haline gelmiştir.

Şu anda UCPA Türkiye-Datça tesisinde gençlere ve yetişkinlere yönelik tatil, spor ve kamp hizmetleri devam etmektedir.