Kışın Gidilebilecek, Alışılmışın Dışında Scuba Dalış Noktaları.

Kışın ortasındayız, soğuklar hızla yaklaşıyor… Hal böyle olunca, güneşi, sıcağı hayal etmemek elde değil. Onun devamında da, güneşte yapabileceğimiz gelecek tatillerimizi planlamaya başladık…

İçimizi ısıtmanın zamanı geldi !

 

Kabul edelim, yaşadığımız sağlık krizi , gezmeyi, özellikle de yurtdışı gezi planlarını bozuyor. Ancak yavaş yavaş, birçok ülke kapıları tekrar açmaya başladı.

Geçen ay, size plan yapmak için gidebileceğiniz Kitesurf destinasyonlarını sunduk. Bu sefer su üstünden, su altına yöneliyoruz ve kışın gidebileceğiniz, alışılmışın dışındaki Scuba Dalış bölgelerini sunuyoruz.

Yazıda bahsedilen destinasyonların bazıları, şu an için açık değilse de, yakında durumun değişeceğini umarak, bir çok destinasyona göre daha az kalabalık, ama bir o kadar da güzellik sunan destinasyonları seçtik.

Kışın dalışa gitmek istiyorsanız doğru yere geldiniz. Seçtiğimiz bölgelerdeki Covid durumunu, en iyi dönemleri ve avantajlarını anlatıyoruz.

 

KIZIL DENİZ

Görmeden olmaz diyebileceğimiz dalış noktaları

 

MISIR – EL GOUNA

Kızıldeniz’in dalış noktaları mercan resifleriyle, köpek balıklarıyla, kaplumbağalarla, yunuslarla, palyaço balıklarıyla yüzmenize olanak tanımaktadır.

Başlangıç noktanız Hurghada, Safaga, El Gouna veya gezen bir gemi olsun, Kasım’dan Mayıs’a çok güzel şartlar sunmaktadır.

Bir fikir edinmeniz için; Dışarısı 27 ° iken, su sıcaklığı 25 ° olabiliyor, daha ne isteyelim ?

El Gouna şehri ve spor merkezi, Avrupa sağlık ve çevre standartlarına uyarak, şu anda güvenli ve modern bir ortam sunmaktadır.

Bölgedeki Covid durumu :

Kızıldeniz, varışınızdan 72 saat önce yapılacak bir Covid testi ile bir kez daha erişilebilir durumdadır. Şehirde, bir otele veya restorana her girişinizde ateşinizi ölçülmektedir. Böylelikle, sizin gibi yola çıkmadan önce test edilmiş ve kalış sırasında düzenli olarak takip edilen insanlarla çevrili sakin bir hafta geçirebilirsiniz.

 

El Gouna’ya seyahat etmenin avantajları ;

 • İstanbul’dan 2.30 – 3.00 saatlik uçuş süresi
 • Modern ve Avrupa standartlarına uyan bir şehir.
 • Kışın, keyifli hava şartları
 • Bir çok farklı dalış noktası.

 

KARAYİPLER

KÜBA – MEKSİKA

Karayip sahillerine gitmeyi kim hayal etmemiştir ? Antiller, Meksika kıyıları veya Küba, hepsi birbirinden güzel, sıcak ve harika dalış noktalarına sahip bölgelerdir.

 

KÜBA :

Uzak olsa da, Küba, hem dalış için hem gezmek için düşünülmesi gereken ülkelerden biri.

 

Guajimico, Cayo Largo, Gençlik adası veya Kraliçe’nin bahçesi, dalış noktalarından sadece birkaç tanesi.

Küba dalış noktaları, dik uçurumlar, mağaralar, kanyonlar ile tüneller gezmenizi ve bunu 26 °C’lik tertemiz sular altında yapmanıza olanak sunar.

Ayrıca, tatiliniz sırasında sizi önce Guajimico’ya, sonra Trinidad götürüyor, Küba kültür ve tarihini öğrenmeniz için de Havana ile bitiriyoruz. Kolonial dönemden 50’lerdeki Küba devrimine kadar, her bölge tarih ile doludur ; Kolonial yapılara sahip Trinidad, Che Gevara’nın trene saldırdığı Santa Clara, Eski arabalarıyla Havana’yı ziyaret edebileceksiniz.

Küba’da Covid Durumu :

2020’nin sonundan itibaren Küba yönetimi kontrollü bir şekilde sınırlarını açma çalışması yapmaktadır.

En güzel gezme dönemleri : Kasım-Mart

Küba’ya seyahatin avantajları :

 • Unutulmaz kendine has özelliklere sahip dalış noktaları
 • Trinidad’a salsa havaları içerisinde 2 gece
 • Keyifli ve rahat yüzme havuzlu bir otel.

 

 

Meksika – La Riviera MAYA

Yucatan’ın yanında bulunan, La riviera Maya, dünya’nın ikinci büyük mercan duvarlarından biridir. Bu bölgede Cancun’da, Playa Del Carmen’de, Tulum’da dalmak, su altında bir hazine bulmaya benzer.

Mexika’da ayrıca, büyülü bir dalış noktası daha vardır : “Cenoteler”.

 

Yucatan bölgesine özel, dev tatlı su deliklerini büyük ihtimalle önceden duymuşsunuzdur. Cenoteler yeraltı mağaralarıdır. Okyanustan sızan ve yağmurdan dolayı biriken sular bu mağaralarda birikmeye başlamıştır.Oraya daldığınız anda kendinizi bambaşka bir dünyadaymış gibi hissedeceksiniz.

Tatiliniz sırasında Maya kalıntılarını, dünyanın 7 harikasından biri sayılan Chicen İtza piramitlerini veya Tulum’da deniz kenarında bulunan piramitlerine zaman ayırmayı unutmayın.

Mexika’da Covid Durumu

Meksika şu anda aldığı minimum önlemler yüzünden tavsiye edilmeyen destinasyonlardan bir tanesi.

 

Meksika’yı gezmek için en uygun dönemler : Şubat Nisan arası

Meksika’yı seyahatin avantajları :

 • Başka yerden görülemeyecek dalış noktaları
 • Aynı tatil sırasında Kültürel geziler ve spor
 • Beyaz kumlara ve şeffaf denizleri sahip sahiller

 

Hint Okyanusu – Asya

Su altında 1001 güzellik

 

Tayland, Filipinler, Bali, Maldivler… Sıcak ve olağanüstü su altı zenginliğine sahip noktalar…

Listeyi daraltmak çok zor olsa da, size farklı seçenekler sunmaya karar verdik .

 

Moritius Adaları :

Hint Okyanusu’nun kalbinde yer alan bu ada, plajları, lagünleri ve resifleriyle bilinmektedir. Ayrıca su altı cennetidir: enkazlar, uçurumlar, mağaralar, kayalıklar, mercan resifleri. Dalış çeşitliliği gerçekten benzersizdir.

Tamarin Merkezi, iki birbirinden çok farklı dalış bölgeleriyle farklı dalış manzaraları sunmaktadır.

 • Flic – Flac su altı coğrafyası, su altı akıntıları tarafında oluşturulmuştur. Burada Kanyonlar, bacalar ve bir çok mağarayı ziyaret edebilirsiniz.
 • Daha aşağıda bulunan “Morne” ise Mercanlar diğer kıyılara göre çok daha renklidir. Üstüne de şanslıysanız, Yunuslar ziyarete gelebilir.

Günün sonunda ise havuz kenarında, elinizde güzel bir kokteyl ile adaların güneşinin keyfini çıkartabileceksiniz.

 

 

Bölgedeki Covid durumu :

Sınırları tekrar açabilmek için Mauritius yönetimi 3 aşama belirlemiştir. Birincisi, yurt dışında bulunan Mauritius vatandaşlarının geri çağırılması. İkincisi 1 Ekim 2020’den itibaren adada uzun süreli konaklayan kişiler ve çalışanlara yönelik sağlık çalışmaları. Üçüncüsü ise 2020 sonuna doğru gezginlere sınırların yavaş yavaş açılması.

UCPA Tamarin Le Morne sezon dönemi şubat mayıs arasıdır.

 

UCPA ile Mauritius’a gitmenin avantajları :

 

 • 4 yıldızlı havuzlu otelde konforlu konaklama
 • Geleneksel Tamarin köyünde konaklama, doğalığı ve güzelliğiyle ün salmış uçurtma sörfü noktası
 • Kitesurf, Dalış ve Golf seçenekleriyle farklı aktiviteler imkan

 

Maldivler :

 

Hiç dalışlarınızı Tekne’de konaklayarak mavi tur şeklinde yapmayı düşündünüz mü? Türkiye’de de yaygınlaşan bu tatil türü ile, dalış alanlarının çeşitliliğini artırarak, her gün farklı bir yer görmenizi sağlayacaktır. Konforlu, küçük kapasiteli, mürettebat +  12 kişilik keyifli bir teknede, her akşam yeni bir yerde demirleyerek, her gün yeni bir yerde dalış yapabileceksiniz.

 

Dalış yapmayı seviyorsanız Maldivler, büyük ihtimalle gitmeyi hayal edeceğiniz destinasyonlardan biridir. 2000’den fazla adacığın oluşturduğu Maldivler, Manta vatozları ve balina köpekbalıklarını görebileceğiniz yerlerden biridir. Ancak, dalışların çoğu drift dalışları olduğu için tadını çıkartabilmek için 2*’a ihtiyacınız olacak.

Maldivlerde Covid durumu :

Şu an için, ülkeye girişte 72 saat önceden yapılmış Covid testine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak buna rağmen, durum hakkında bilgi azlığından dolayı, T.C tarafında tavsiye edilmeyen destinasyonların arasında sayılmaktadır.

 

Aralık’tan Nisan ayına ayda iki adet tekne turu bulunmaktadır.

 

Bali :

Bali, Endonezya’ya bağlı, Küçük Sunda Adaları’nın en batısında yer alan, başkenti Denpasar olan bir adadır.

Pemuteran bölgesine ev sahipliği yapan Bali, kitle turizminden uzakta dalış noktalarının tadını çıkarmak isteyenler için ideal bir yerdir

Birkaç yıldır ada yönetimi mercan resifinin korunması içi büyük çabalarda bulunmuştur. Bu, yerel faunanın gelişmesine izin vermiştir. Bu çalışmalar sayesinde bu bölge, en büyük Mercan yetiştirme ve yeniden canlandırma noktalarından biri haline gelmiştir.

 

Bali “Barat” Milli Parkı’nın kalbinde olan bu volkanik bölgede görkemli uçurumların ve zengin yaban hayatının bulunduğu noktalarda arasında dalış yapabileceksiniz. Dev mercanlar, su altı bahçeleri ve berrak sular içinde dalış yapabileceksiniz; Liberty gemisinin batığından bahsetmeye gerek yok… Seanslarınızın keyifli olacağında şüphe yok.

Bali’de Covid durumu:

Bali, şu an için hala ziyaretçilere kapalı durumdadır. Durumun yakında değişeceğini beklemekteyiz.

 

En iyi seyahat dönemleri : Şubat – Nisan arası

Bali seyahatinin artıları :

 • Yüzme havuzlu otelde keyifli konaklama
 • Kitle turizminden uzak keyifli bir balıkçı kasabasında konaklama
 • Harika dalışlar ile birlikte Liberty gemisi enkazında dalış.

 

Dünya’da, bazıları kolayca ulaşılabilir, bazıları daha zor, bir çok başka dalışa uygun bölge olduğuunun farkındayız, ancak hepsine değinmek için yerimiz bulunmuyor… Özellikle Türkiye’de çok güzel yerler olduğunu unutmamak gerek. Nitekim bir sonraki yazılarımızla ülkemizdeki bölgeleri hedeflemeyi planlıyoruz.

Şu anda kısıtlamalar bulunsa da, bu durumun yakında biteceğini umarak, hep beraber spor yapabileceğimiz , gezebileceğimiz dönemleri bekliyoruz. Yenilikler ile yazılarımız güncelemeye devam edeceğiz. Siz de spor dolu tatilleri seviyorsanız, ürün seçeneklerimize bakmayı unutmayın.

 

About Author

client-photo-1
Ucpa Turkey